Dates 2013

Home

>

Calendar

>

Dates

>

2013

Upcoming ACC Events

  • Week 9
    27 March, 2017
  • Finals NAS Yr 7
    27 March, 2017
  • Finals - NAS 8/9; NWAS 7/8; NEAS 7/8/9; SAS
    28 March, 2017
  • 7-8-9 Lightning Carnival noms due
    31 March, 2017
  • Inclusive Swimming Carnival
    Claremont Pool, 12 Davies Rd, Claremont WA 6010, Australia
    31 March, 2017
Printer-friendly version

ACC DATES FOR 2013 (Version 8 – 6 December 2012)

TERM DATES 2013 (TBC)

Term 1

Monday 4 February (students - teachers TBC) – Friday 19 April (Easter: Sun 31 March – falls during term)

11 weeks

Term 2

Monday 6 May – Friday 5 July

9 weeks

Term 3

 Monday 22 July – Friday 27 September

10 weeks

Term 4

Monday 14 October – Thursday 19 December

10 weeks

 

ORIENTATION SEMINAR:  Monday 11th February, 1.30pm – 4.00pm

 

REP CRICKET INTRA-SQUAD TRIAL MATCH:  Friday 1st March – Hale School (TBC)

 

SOUTHERN ASSOCIATED SCHOOLS SUMMER INTERSCHOOL SPORT (TBC)

Yr 11-12-February 19,26, March 5, 12, 19, 26, April 9;  Interzone Finals April 16 @ 4.00pm

Yr 7,8 & 9-February 20, March 6, 13, 20, 27, April 3, 10

NORTHERN ASSOCIATED SCHOOLS SUMMER INTERSCHOOL SPORT

Yr 7 – February 25; March 7, 11, 18, 25; Intrazone April 8

Yr 8/9 – February 26; March 5, 12, 19, 26; Intrazone April 9

Yr 10-12 – February 27; March 6, 13, 20, 27; Intrazone April 10; Interzone Finals April 16 @ 4.00pm

 

NORTH WESTERN ASSOCIATED SCHOOLS SUMMER INTERSCHOOL SPORT

Yr 7/8 – February 19, 26; March 5, 12, 19; Intrazone April 9

Yr 9/10 – February 20, 27; March 6, 13, 20; Intrazone April 10

 

COASTAL ASSOCIATED SCHOOLS SUMMER INTERSCHOOL SPORT

Yr 10/11/12 – February 19, 26; March 5, 12, 19, 26; April 9; Intrazone April 16

Yr 8/9 – February 20, 27; March 6, 13, 20, 27; April 10; Intrazone April 17

 

ROCKINGHAM KWINANA ASSOCIATED SCHOOLS SUMMER INTERSCHOOL SPORT (Term 1)

Yr 7/8 – February 27; March 6, 13, 27; April 3

 

SWIMMING CARNIVALS:  Term 1 - Weeks 7-8

H Division

Monday 18 March

Challenge Stadium (outdoor 10 lane)

G Division

Tuesday 19 March

Challenge Stadium (outdoor 10 lane)

F Division

Wednesday 20 March

Challenge Stadium (outdoor 10 lane)

E Division

Thursday 21 March

Challenge Stadium (outdoor 10 lane)

D Division

Friday 22 March

Challenge Stadium (indoor 8 lane)

C Division

Monday 25 March

Challenge Stadium (indoor 8 lane)

B Division

Tuesday 26 March

Challenge Stadium (indoor 8 lane)

A Division

Wednesday 27 March

Challenge Stadium (indoor 8 lane)

 

SOUTHERN ASSOCIATED SCHOOLS WINTER INTERSCHOOL SPORT (TBC)

Yr 11-12- May 14, 21, 28, June 18,25 July 2; Interzone Finals Term 3, 30 July @ 1.30pm

Yr 7,8 & 9- May 15, 22, 29, June 5, 12, 19, 26

NORTHERN ASSOCIATED SCHOOLS WINTER INTERSCHOOL SPORT

Yr 7 – May 20, 27; June 10, 17, 24; Intrazone July 1

Yr 8/9 – May 21, 28; June 11, 18, 25. Intrazone July 2

Yr 10-12 – May 22, 29; June 12, 19, 26. Intrazone July 3; Interzone Finals Term 3, 30 July @ 1.30pm

 

NORTH WESTERN ASSOCIATED SCHOOLS WINTER INTERSCHOOL SPORT

Yr 7/8 – May 28; June 4, 11, 18, 25; Intrazone - July 2

Yr 9/10 – May 29; June 5, 12, 19, 26; Intrazone - July 3

 

COASTAL ASSOCIATED SCHOOLS WINTER INTERSCHOOL SPORT

Yr 10/11/12 – May 14, 21, 28; June 11, 18, 25; July 2; Intrazone – n/a 2013

Yr 7/8/9 – May 15, 22, 29; June 12, 19, 26; July 3; Intrazone - n/a 2013

 

ROCKINGHAM KWINANA ASSOCIATED SCHOOLS WINTER INTERSCHOOL SPORT (Term 2)

Yr 7/8 – May 29; June 5, 12, 19, 26

 

ROCKINGHAM KWINANA ASSOCIATED SCHOOLS WINTER INTERSCHOOL SPORT (Term 3)

Yr 9 – August 14, 21, 28; September 4, 18

 

ROCKINGHAM KWINANA ASSOCIATED SCHOOLS SUMMER INTERSCHOOL SPORT (Term 4)

Yr 9 – October 30; November 6, 13, 20, 27

 

NAPLAN TESTING:  14 – 16 May (Term 2 Week 2)

 

LIGHTNING CARNIVALS:  Term 2 Week 3

Year 9

Monday 20 May

Matthews NBC, Britannia Reserve, McGillivray Oval, Alderbury Reserve

Year 7/8(a)

Tuesday 21 May

Matthews NBC, Britannia Reserve, McGillivray Oval, Alderbury Reserve

Year 7/8(b)

Wednesday 22 May

Matthews NBC, Britannia Reserve, McGillivray Oval, Alderbury Reserve

 

CROSS COUNTRY:  Thursday 30 May (Term 2 Week 4) – Alderbury Reserve, Perry Lakes

 

AFL CARNIVALS

Year 10 School Boys Cup – Term 2 (noms due by 10 May 2013)

North Metro

Wednesday 12 June

Lightning Park, Noranda

South Metro

Wednesday 19 June

Sutherlands Park & Ferndale Reserve

South West

Friday 21 June

Hay Park, Bunbury

Year 7 Freo Docker’s Shield/Cup – Term 3 (noms due by 20 June 2013)

North Metro

Friday 2 August

Lightning Park, Noranda

South Metro

Wednesday 7 August

Sutherlands Park & Ferndale Reserve

Grand Final

Wednesday 14 August

Venue TBC

 

HOCKEY CHALLENGE (noms due by 10 May 2013)

Girls

Thursday 20 June

Perth Hockey Stadium, Curtin University

Boys

Thursday 27 June

Perth Hockey Stadium, Curtin University

 

ATHLETICS CARNIVALS:  Term 3 - Weeks 8-9

H Division

Friday 6 September

WA State Athletics Stadium (WAAS)

G Division

Monday 9 September

WA State Athletics Stadium (WAAS)

F Division

Tuesday 10 September

WA State Athletics Stadium (WAAS)

PARA

Friday13 September

Ern Clark Athletics Facility

E Division

Monday 16 September

WA State Athletics Stadium (WAAS)

D Division

Tuesday 17 September

WA State Athletics Stadium (WAAS)

A Division

Wednesday 18 September

WA State Athletics Stadium (WAAS)

B Division

Thursday 19 September

WA State Athletics Stadium (WAAS)

C Division

Friday 20 September

WA State Athletics Stadium (WAAS)

 

BEACH LIGHTNING CARNIVAL

Year 10

Friday 15 November

Leighton Beach

 

SMC, PARA, EXECUTIVE & COUNCIL MEETINGS

 

Term 1

Term 2

Term 3

Term 4

SMC

28 Feb

 16 May

4 July

19 Aug

22 Nov (Review Day)

PMC

21 Feb

23 May

15 Aug

14 Nov

EXECUTIVE

22 Feb

7 June

16 Aug

8 Nov

COUNCIL

11 April

13 June

29 Aug

22 Nov (Review Day)

 

SUBASSOCIATION MEETINGS – Principal / SC

GROUP

Term 1

Term 2

Term 3

Term 4

NAS

7 March

6 June

8 August

TBA

CAS

11 March

10 June

12 August

TBA

NWAS

 

14 May

 

TBA

SAS

14 March

11 June

 

TBA

SASJ

13 Feb

15 May

 

TBA

RKAS

20 Feb

 

cancelled

14th Nov @ 2pm

SC MEETING BEFORE SMC

ALL

28 Feb

16 May/4 July

19 August

22 Nov (Review Day)

 

PARA SPORT

 

Term 1

Term 2

Term 3

Term 4

Ten Pin Bowling

8 March

 

 

15 November

Swimming

5 April

 

 

 

Fun Run/Activity Day

 

7 June

 

 

Para Sports Day

 

17 May

 

1 November

Indoor Soccer

 

28 June

23 August

 

Athletics

 

 

13 September