ACC DATES FOR 2013 (Version 6 – 3 October 2012) | |||||||||
TERM DATES 2013 (TBC) | |||||||||
Term 1 |
Monday 4 February (students - teachers TBC) – Friday 19 April (Easter: Sun 31 March – falls during term) |
11 weeks | |||||||
Term 2 |
Monday 6 May – Friday 5 July |
9 weeks | |||||||
Term 3 |
Monday 22 July – Friday 27 September |
10 weeks | |||||||
Term 4 |
Monday 14 October – Thursday 19 December |
10 weeks | |||||||
| |||||||||
ORIENTATION SEMINAR: Monday 11th February, 1.30pm – 4.00pm | |||||||||
| |||||||||
REP CRICKET INTRA-SQUAD TRIAL MATCH: Friday 1st March – Hale School (TBC) | |||||||||
| |||||||||
SOUTHERN ASSOCIATED SCHOOLS SUMMER INTERSCHOOL SPORT (TBC) | |||||||||
| |||||||||
NORTHERN ASSOCIATED SCHOOLS SUMMER INTERSCHOOL SPORT | |||||||||
Yr 7 – February 25; March 7, 11, 18, 25; Intrazone April 8; Interzone Finals April 16 @ 1.30pm | |||||||||
Yr 8/9 – February 26; March 5, 12, 19, 26; Intrazone April 9; Interzone Finals April 16 @ 1.30pm | |||||||||
Yr 10-12 – February 27; March 6, 13, 20, 27; Intrazone April 10; Interzone Finals April 16 @ 1.30pm | |||||||||
| |||||||||
NORTH WESTERN ASSOCIATED SCHOOLS SUMMER INTERSCHOOL SPORT | |||||||||
Yr 7/8 – February 19, 26; March 5, 12, 19; Intrazone April 9 | |||||||||
Yr 9/10 – February 20, 27; March 6, 13, 20; Intrazone April 10 | |||||||||
| |||||||||
COASTAL ASSOCIATED SCHOOLS SUMMER INTERSCHOOL SPORT | |||||||||
Yr 10/11/12 – February 19, 26; March 5, 12, 19, 26; April 9; Intrazone April 16 | |||||||||
Yr 7/8/9 – February 20, 27; March 6, 13, 20, 27; April 10; Intrazone April 17 | |||||||||
| |||||||||
ROCKINGHAM KWINANA ASSOCIATED SCHOOLS SUMMER INTERSCHOOL SPORT (Term 1) | |||||||||
Yr 7/8 – February 27; March 6, 13, 27; April 3 | |||||||||
| |||||||||
SWIMMING CARNIVALS: Term 1 - Weeks 7-8 | |||||||||
H Division |
Monday 18 March |
Challenge Stadium (outdoor 10 lane) | |||||||
G Division |
Tuesday 19 March |
Challenge Stadium (outdoor 10 lane) | |||||||
F Division |
Wednesday 20 March |
Challenge Stadium (outdoor 10 lane) | |||||||
E Division |
Thursday 21 March |
Challenge Stadium (outdoor 10 lane) | |||||||
D Division |
Friday 22 March |
Challenge Stadium (indoor 8 lane) | |||||||
C Division |
Monday 25 March |
Challenge Stadium (indoor 8 lane) | |||||||
B Division |
Tuesday 26 March |
Challenge Stadium (indoor 8 lane) | |||||||
A Division |
Wednesday 27 March |
Challenge Stadium (indoor 8 lane) | |||||||
| |||||||||
SOUTHERN ASSOCIATED SCHOOLS WINTER INTERSCHOOL SPORT (TBC) | |||||||||
| |||||||||
NORTHERN ASSOCIATED SCHOOLS WINTER INTERSCHOOL SPORT | |||||||||
Yr 7 – May 20, 27; June 10, 17, 24; Intrazone July 1; Interzone Finals Term 3 TBC | |||||||||
Yr 8/9 – May 21, 28; June 11, 18, 25. Intrazone July 2; Interzone Finals Term 3 TBC | |||||||||
Yr 10-12 – May 22, 29; June 12, 19, 26. Intrazone July 3; Interzone Finals Term 3 TBC | |||||||||
| |||||||||
NORTH WESTERN ASSOCIATED SCHOOLS WINTER INTERSCHOOL SPORT | |||||||||
Yr 7/8 – May 28; June 4, 11, 18, 25; Intrazone - July 2 | |||||||||
Yr 9/10 – May 29; June 5, 12, 19, 26; Intrazone - July 3 | |||||||||
| |||||||||
COASTAL ASSOCIATED SCHOOLS WINTER INTERSCHOOL SPORT | |||||||||
Yr 10/11/12 – May 14, 21, 28; June 11, 18, 25; July 2; Intrazone – n/a 2013 | |||||||||
Yr 7/8/9 – May 15, 22, 29; June 12, 19, 26; July 3; Intrazone - n/a 2013 | |||||||||
| |||||||||
ROCKINGHAM KWINANA ASSOCIATED SCHOOLS WINTER INTERSCHOOL SPORT (Term 2) | |||||||||
Yr 7/8 – May 29; June 5, 12, 19, 26 | |||||||||
| |||||||||
ROCKINGHAM KWINANA ASSOCIATED SCHOOLS WINTER INTERSCHOOL SPORT (Term 3) | |||||||||
Yr 7/8 – August 14, 21, 28; September 4, 18 | |||||||||
| |||||||||
ROCKINGHAM KWINANA ASSOCIATED SCHOOLS SUMMER INTERSCHOOL SPORT (Term 4) | |||||||||
Yr 7/8 – October 30; November 6, 13, 20, 27 | |||||||||
| |||||||||
NAPLAN TESTING: 14 – 16 May (Term 2 Week 2) | |||||||||
| |||||||||
LIGHTNING CARNIVALS: Term 2 Week 3 | |||||||||
Year 9 |
Monday 20 May |
Matthews NBC, Britannia Reserve, McGillivray Oval, Alderbury Reserve | |||||||
Year 7/8(a) |
Tuesday 21 May |
Matthews NBC, Britannia Reserve, McGillivray Oval, Alderbury Reserve | |||||||
Year 7/8(b) |
Tuesday 22 May |
Matthews NBC, Britannia Reserve, McGillivray Oval, Alderbury Reserve | |||||||
| |||||||||
CROSS COUNTRY: Thursday 30 May (Term 2 Week 4) – Alderbury Reserve, Perry Lakes | |||||||||
| |||||||||
AFL CARNIVALS | |||||||||
Year 10 School Boys Cup (noms due by 10 May 2013) | |||||||||
North Metro |
Wednesday 12 June |
Lightning Park, Noranda | |||||||
South Metro |
Wednesday 19 June |
Sutherlands Park & Ferndale Reserve | |||||||
South West |
Friday 21 June |
Hay Park, Bunbury | |||||||
Year 7 Freo Docker’s Shield/Cup (noms due by 20 May 2013) | |||||||||
North Metro |
Friday 2 August |
Lightning Park, Noranda | |||||||
South Metro |
Wednesday 7 August |
Sutherlands Park & Ferndale Reserve | |||||||
Grand Final |
Wednesday 14 August |
Venue TBC | |||||||
| |||||||||
HOCKEY CHALLENGE (noms due by 10 May 2013) | |||||||||
Girls |
Thursday 20 June |
Perth Hockey Stadium, Curtin University | |||||||
Boys |
Thursday 27 June |
Perth Hockey Stadium, Curtin University | |||||||
| |||||||||
ATHLETICS CARNIVALS: Term 3 - Weeks 8-9 (TBC) | |||||||||
H Division |
Friday 6 September |
WA State Athletics Stadium (WAAS) | |||||||
G Division |
Monday 9 September |
WA State Athletics Stadium (WAAS) | |||||||
F Division |
Tuesday 10 September |
WA State Athletics Stadium (WAAS) | |||||||
E Division |
Wednesday 11 September |
WA State Athletics Stadium (WAAS) | |||||||
PARA |
Friday13 September |
Ern Clark Athletics Facility | |||||||
D Division |
Monday 16 September |
WA State Athletics Stadium (WAAS) | |||||||
A Division |
Wednesday 18 September |
WA State Athletics Stadium (WAAS) | |||||||
B Division |
Thursday 19 September |
WA State Athletics Stadium (WAAS) | |||||||
C Division |
Friday 20 September |
WA State Athletics Stadium (WAAS) | |||||||
| |||||||||
BEACH LIGHTNING CARNIVAL | |||||||||
Year 10 |
Friday 15 November |
Leighton Beach | |||||||
| |||||||||
SMC, PARA, EXECUTIVE & COUNCIL MEETINGS | |||||||||
|
Term 1 |
Term 2 |
Term 3 |
Term 4 | |||||
SMC |
28 Feb |
16 May 4 July |
19 Aug |
22 Nov (Review Day) | |||||
PMC |
21 Feb |
23 May |
15 Aug |
14 Nov | |||||
EXECUTIVE |
22 Feb |
7 June |
16 Aug |
8 Nov | |||||
COUNCIL |
11 April |
13 June |
29 Aug |
22 Nov (Review Day) | |||||
| |||||||||
SUBASSOCIATION MEETINGS – Principal / SC | |||||||||
GROUP |
Term 1 |
Term 2 |
Term 3 |
Term 4 | |||||
NAS |
7 March |
6 June |
8 August |
22 Nov (Review Day) | |||||
CAS |
11 March |
10 June |
12 August |
22 Nov (Review Day) | |||||
NWAS |
|
14 May |
|
22 Nov (Review Day) | |||||
SAS |
14 March |
11 June |
|
22 Nov (Review Day) | |||||
SASJ |
13 Feb |
15 May |
|
22 Nov (Review Day) | |||||
RKAS |
20 Feb |
1 July |
|
22 Nov (Review Day) | |||||
SC MEETING BEFORE SMC | |||||||||
ALL |
28 Feb |
16 May/4 July |
19 August |
22 Nov (Review Day) | |||||
| |||||||||
PARA SPORT | |||||||||
|
Term 1 |
Term 2 |
Term 3 |
Term 4 | |||||
Ten Pin Bowling |
8 March |
28 June |
|
15 November | |||||
Swimming |
5 April |
|
|
| |||||
Fun Run/Activity Day |
|
7 June |
|
| |||||
Para Sports Day |
|
17 May |
|
1 November | |||||
Indoor Soccer |
|
28 June |
23 August |
| |||||
Athletics |
|
|
13 September |
|