Divisions & Dates Athletics - approved

Home

>

Carnivals

>

Athletics

>

Divisions & Dates

Printer-friendly version
ATHLETICS CARNIVALS 2020 - proposed #
A DIV Wednesday 16/09/20 State Athletics Stadium   10
Sacred Heart      
Corpus Christi      
CBC Fremantle      
Mercedes      
Chisholm      
Peter Moyes      
St Brigid's      
Mazenod      
Newman      
John XXIII  Elevated from B Div   
       
B DIV Thursday 17/09/20 State Athletics Stadium   8
John Septimus Roe Relegated from A Div  
Prendiville      
All Saints'      
St Mark's      
Nagle      
St Norbert      
Lake Joondalup      
Emmanuel Elevated from C Div   
       
C DIV  Monday 14/09/20 State Athletics Stadium   8
Mater Dei  Relegated from B Div   
La Salle      
Seton      
Aranmore      
Mandurah CC      
St Stephen's (Duncraig)      
Mercy      
Irene McCormack Elevated from D Div   
       
D DIV Friday 18/09/20 State Athletics Stadium   8
Servite Relegated from C Div   
Lumen Christi      
Kolbe       
Swan Christian      
St Mary MacKillop      
Kennedy BC      
Kingsway      
Guildford Grammar   new school 2020  
    No elevation from E Div 2019  
E DIV Wednesday 09/09/20 State Athletics Stadium   8
John Paul  Relegated from D Div  
Mandurah Baptist      
Carey      
Frederick Irwin AS      
Bunbury Cathedral Grammar      
Helena      
Ursula Frayne      
Quinns      
    No elevation from F Div 2019  
F DIV Tuesday 08/09/20 State Athletics Stadium   8
St Stephen’s (Carramar) Relegated from E Div  
Tranby      
Georgiana Molloy      
Peter Carnley ACS      
John Wollaston      
Swan Valley ACS      
Holy Cross      
Court Grammar Elevated from G Div  
       
G DIV Monday 07/09/20 State Athletics Stadium   8
Living Waters Relegated from E Div  
St Joseph's Albany      
Foundation Christian College      
South Coast Baptist       
Ellenbrook CC      
Thornlie CC      
Dale CC      
Rehoboth      
    No H Div Promotion 2019  
H DIV Fri 04/09/20     8
Austin Cove Baptist Relegated from G Div  
St Joseph's Northam      
Alkimos Baptist      
St George's AS      
Mundaring CC      
Grace Christian      
Emmanuel CCC      
St James' AS Elevated from I Div   
       
I DIV Thu 03/09/20     7
St Mary Star of the Sea Relegated from H Div   
St Andrew's Moved from H Div  
Strathalbyn Moved from H Div  
Fremantle Christian College      
The King's College      
Mother Teresa Catholic College      
Immaculate Heart Catholic College      
    Four schools  moved after 2019  
J DIV Wed 02/09/20     8
Edmund Rice Relegated from I Div   
Australian Christian Moved from I Div  
Southern Hills CC Moved from I Div  
Clontarf Moved from I Div  
Carey Baptist - Forrestdale New school    
Heritage College New school    
St John Bosco College New school    
International School New school    
* I division will be split into I and J division in 2020 to cater for new schools  
NB: St Luke's 2020 TBC. Geraldton GS, Cornerstone & Kearnan  compete only in swimming. Dale CC, Clontarf & St Mary SSC only in Aths.