Divisions & Dates Swimming

Home

>

Carnivals

>

Swimming

>

Divisions and Dates

Printer-friendly version
ACC SWIMMING CARNIVALS 2020 - approved #
A DIV Wed 25/03/20 HBF Stadium (Indoor 8 lane)   9
Sacred Heart      
CBC Fremantle      
All Saints      
Chisholm       
St Stephen's (Duncraig)      
Mercedes      
John XXIII       
Newman      
Mandurah CC  Elevated from B Div  
       
B DIV Thurs 26/3/20 HBF Stadium (Indoor 8 lane)   9
St Mark's Relegated from A Div  
Corpus Christi      
Mazenod      
St Brigid's      
Kolbe      
Ursula Frayne      
Prendiville      
Peter Moyes      
Nagle Elevated from C Div   
       
C DIV Tues 24/03/20  HBF Stadium (Indoor 8 lane)   8
Frederick Irwin AS  Relegated from B Div  
St Mary MacKillop       
Kennedy BC      
Lake Joondalup      
John Septimus Roe      
Georgiana Molloy      
Mandurah Baptist       
Kingsway CC Elevated from D Div  
   
D DIV Fri 27/3/20  HBF Stadium (Indoor 8 lane)   8
Swan Christian Relegated from C Div  
La Salle      
Lumen Christi      
Servite      
John Paul       
St Norbert      
Emmanuel CC      
Guildford Grammar   new school 2020  
       
E DIV Mon 23/3/20 HBF Stadium (Indoor 8 lane)   8
Bunbury Cathedral Grammar    No elevation from E Div   
St Stephen’s (Carramar)  Relegated from D Div  
Carey      
Mater Dei       
Irene McCormack      
Seton      
Swan Valley      
Living Waters       
    No elevation from F Div from 2019  
       
F DIV Fri 20/03/20 HBF Outdoor 10 lane   8
Geraldton Grammar Relegated from E Div  
Helena   No elevation to E Div from 2019  
Tranby      
Peter Carnley ACS      
Austin Cove Baptist      
Kearnan      
Thornlie CC      
St George's AS Elevated from G Div YES  
       
G DIV Thurs 19/03/20 HBF Outdoor 10 lane   8
Holy Cross Relegated from F Div  
Aranmore      
St Joseph's Albany      
St Joseph's Northam      
John Wollaston      
Quinns      
Mercy      
Rehoboth CC Elevated from H Div   
       
H DIV Wed 18/03/20 HBF Outdoor 10 lane   9
South Coast Baptist  Relegated from G Div  
Carmel        
Cornerstone      
Strathalbyn CC      
Court Grammar      
Mundaring CC      
Grace Christian      
St Andrew's      
St James' Anglican School Elevated from I Div   
    2 schools to be relegated in 2020  
I DIV Tues 17/03/20  HBF Outdoor 10 lane   7
Ellenbrook CC Relegated from H Div   
Alkimos Baptist      
The King's College      
Immaculate Heart Catholic College      
Mother Teresa Catholic College      
Fremantle Christian College      
Southern Hills CC      
       
J DIV Mon 16/3/20  HBF Outdoor 10 lane   7
Foundation Christian Moved due to date clash    
Edmund Rice College Moved to create J Div    
Emmanuel Christian School Existing member    
Carey Baptist - Forrestdale New school    
St John Bosco College New school    
International School New school    
Heritage College New school    
* I division will be split into I and J division in 2020 to cater to new schools  
NB: St Luke's 2019 TBC. Geraldton GS, Cornerstone & Kearnan compete only in swimming. Dale CC, Clontarf, St Mary SSC only in Aths.